• Home
  • Reportaż ślubny

Reportaż ślubny

Dzień Waszego Ślubu będzie dla Was czymś wyjątkowym, podniosłym i wspaniałym. Każda chwila tego dnia warta jest zapamiętania i utrwalenia. Ważne abyście nie odczuwali dyskomfortu i presji ze strony ekipy utrwalającej ten dzień. Dlatego też wielu fotografów piszę świadomie o usłudze reportażu ślubnego, a nie o zdjęciach ślubnych.

Niewidzialny fotograf.

Dobry reportażysta potrafi wtopić się w tłum i nie skupia na sobie uwagi. Bardzo rzadko będziecie proszeni o zapozowanie. Nasza rola jest, obserwować i uchwycić emocje ważnych chwil. Unikamy błyskania lampą zarówno w kościele jak i w domu, chyba, że warunki są niesprzyjające. Jeśli widzisz fotografa biegającego podczas ślubu z zestawem lamp oraz statywów, a na aparacie widnieje przyczepiony wielki dyfuzor do lampy… wiedz że nie jest to kwestia profesjonalizmu lub stylu, lecz zwyczajnie pójście na łatwiznę. Jest to moje personalne zdanie, lecz uważam, że w zdjęciach nie o to chodzi, ile szumu jest na zdjęciu, lub czy twarz oświetlona jest w idealny sposób, lecz o to, by uchwycić prawdziwe emocje, oraz zachować trwającą chwilę taką jaka jest. Tego dnia, macie wyjść dumnie z kaplicy lub kościoła, nie zastanawiając się czy fotograf zrobił idealne zdjęcie do portfolio.

Dobre rady.

Oczywiście bywa i tak, że mamy więcej czasu i możemy pozwolić sobie na eksperymenty czy na podpowiedzi, co można zmienić, wykonać lepiej. Doświadczenie nabyte podczas wielu uroczystości ślubnych pozwala nam przewidzieć, czy mamy dodatkowy czas na kilka zdjęć pozowanych ze świadkami i rodziną, czy musimy odpuścić i pozwolić aby wydarzenia biegły własnym torem. Najwięcej zdjęć „ustawianych” zawsze wykonuje się podczas fotografowania przygotowań. Fotograf może Was wtedy poprosić o przygotowanie elementów garderoby do sfotografowania, jako tak zwane „detale”. Nie bez powodu wybieraliście piękne obrączki, biżuterie, kolczyki, zegarek czy spinki do mankietów. Nawet, jeśli są zbyt małe, aby wszyscy się im przyjrzeli na żywo, utrwalone na fotografii i wplecione w historię z reportażu, zrobią duże wrażenia na oglądających. Pamiętajcie, by przygotować nie tylko te rzeczy, lecz również elementy związane z dekoracją sali czy kościoła. Jeśli macie wybrany przewodni kolor lub styl, zostawcie w domu kilka kwiatów lub dekoracji, które będą spajać naszą fotograficzną historie.

Ślub a Wesele.

Fotograf Ślubny zmienia się w Weselnego z chwilą wyjścia z uroczystości zaślubin. Wtedy mamy czas na zdjęcia grupowe, pozowanie do aparatu i kamery, chwile relaksu i zabawy. Uruchamiamy cały arsenał lamp, statywów tak aby dać Wam maksimum jakości zdjęć z sali gdzie zazwyczaj panuje półmrok. Utrwalamy najlepsze chwile szaleństwa na parkiecie, robimy zdjęcia grupowe na Wasze życzenie oraz prośby gości. Jednym słowem, spełniamy Wasze życzenia.

Zazwyczaj fotografowie nie zostają dłużej niż do godziny 1:00. Tuż po oczepinach mamy komplet materiału, oraz rozładowane akumulatory te w sprzęcie jak i w ciele ;).

Jak długo czeka się na zdjęcia ślubne?

Obróbka zdjęć ślubnych w moim wykonaniu to zazwyczaj niewielka korekta kontrastów, ostrości oraz barw. Nie jest to retuszowanie, usuwanie czy poprawianie czegokolwiek na zdjęciach. Mimo wszystko czas jaki potrzebny jest na selekcje i przesianie zdjęć, a następnie ich staranne obrobienie, tak aby były spójne i pozwoliły wyciągnąć wszystko co najlepsze na zdjęciu, bywa spory. W szczycie sezonu możecie spodziewać się terminów sięgających do 3 miesięcy. Zawsze warto zapytać fotografa ile czasu przewiduje na oddanie zdjęć. Często jest to uzależnione od tego kiedy odbywa się sesja plenerowa. Tak więc nie warto czekać z tym do ostatniej chwili 😉

 

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Translate »