Jak wybrać fotografa

O co zapytać fotografa przed podpisaniem umowy. Co powinien zagwarantować Wam w ramach umowy?

Nigdy nie zastanawiałem się nad konkretną listą Q&A dla moich klientów. Raczej odpowiedzi na wszystkie pytania miałem w głowie i potrafiłem na nie odpowiedzieć bez większego zastanowienia. Dużym zaskoczeniem było spotkanie z ostatnimi klientami, którzy przyszli do mnie z pełną listą pytań na temat obsługi. Z punktu widzenia fotografa byłem lekko zaskoczony, ale jako przyszły klient uważam, że pomysł jest bardzo dobry i może uchronić obie strony przed nieporozumieniami.

Wypisując sobie listę kluczowych elementów usługi, łatwiej nam będzie określić nasze oczekiwania, ustalić harmonogram imprezy, oraz przygotować się do tego dnia.

Poniżej lista pytań, które uznałem za ważne oraz kilka dodatkowych punktów, o których powinniście porozmawiać.

Zakres usług

Każde wesele jest inne, a umiejętność elastycznego dostosowania się do oczekiwań klienta to klucz do sukcesu. Jeśli macie już w głowie plan imprezy lub wyobrażenie jak ma wyglądać jej przebieg, koniecznie przekażcie to na samym wstępie. Rzeczy do ustalenia to:

 • Ilość dni zdjęciowych. Zależy od tego, czy wybieracie opcje z plenerem narzeczeńskim oraz plenerem poślubnym. Zdjęcia plenerowe realizowane są w różnych formach. Czasami odbywają się tego samego dnia co uroczystość ślubna. W innym wypadku wymagają większej organizacji i nawet 2 dni zdjęciowych jeśli są to plenery wyjazdowe (np. w góry, czy nad morze).
 • Godziny uroczystości. Często wyznacznik ostatecznej ceny usługi. Jeśli ślub zaczyna się bardzo wcześnie, a wesele ma potrwać aż do rana i nie wyobrażacie sobie, aby fotograf Was opuścił wcześniej niż o świcie, koniecznie przekażcie tę informację fotografowi. To samo tyczy się uroczystości mniejszych, które trwają zdecydowanie krócej i mogą Was kosztować mniej. Zapiszcie w umowie, do której godziny fotograf jest zobligowany do czynnej pracy. Standardem jest zapis „do oczepin”. Co jednak oznacza ten zapis? o której zaczynają się oczepiny i ile będą trwać. Osobiście byłem na weselu, gdzie oczepiny zaczęły się o 1.00 nad ranem i potrwały prawie do 2.00. Sytuacja ta wynikła w trakcie trwania imprezy, ale nikt z rodziny nawet nie poinformował mnie o tym. W takiej sytuacji na wyczerpaniu nie tylko są siły i nerwy fotografa, ale również jego baterie w do lamp i miejsce na karcie pamięci.
 • Nieprzewidziane koszta. Bywa to rzadkością, ale warto upewnić się, czy fotograf nie ma zwyczaju rozliczać się dodatkowo z klientami za nieprzewidziane wcześniej usługi.
  • Do tych klasycznych należą dodatkowe godziny na weselu lub plenerze (pilnując się poprzedniego punktu, nie powinniście mieć z tym problemu).
  • Dodatkowa obróbka zdjęć (retusz twarzy, usuwanie elementów na zdjęciach itp.). Osobiście nie widzę problemu w wyretuszowaniu kilku najlepszych zdjęć z drobnych niechcianych elementów. Bywa jednak, że zleceniodawcy wymagają, aby spora część zdjęć była dodatkowo retuszowana, w sposób którego nie przewidział fotograf. Są to dodatkowe godziny pracy i musicie liczyć się z dodatkową opłatą
 • Koszty dojazdu / noclegu. Zazwyczaj pokrywane są w zupełności przez fotografa. Upewnijcie się, że wie o lokalizacji wszystkich punktów, w których ma wykonywać zdjęcia. Przygotujcie listę, na której znajdują się adresy miejsc oraz kontakty telefoniczne do świadków i rodziny, która będzie wspierać Was w trakcie uroczystości.
 • Materiały drukowane. Nie każdy fotograf w swojej ofercie zawiera koszty albumów ślubnych czy wydruków zdjęć. Warto upewnić się ile kosztuje taka usługa i czy fotograf pomoże Wam w organizacji wydruku. W dzisiejszych czasach nie jest to większym problemem, ale jako usługa premium może być wygodną alternatywą.
 • Ilość obrobionych zdjęć. W moim przypadku to pytanie traktuję jako „minimalna ilość obrobionych zdjęć”. Ciężko na nie odpowiedzieć. Wyobraźcie sobie, że fotograf zapewni Was, że odda 500 w pełni obrobionych zdjęć. Samo wesele nie będzie „płodne” w unikalne kadry i za
 • Termin odbioru zlecenia. Rozchwytywani fotografowie robią w sezonie ślubnym nawet kilka ślubów w miesiącu (nie tylko w soboty). Ogrom materiału, który muszą obrobić może sprawić że na zdjęcia będziecie czekać nawet rok. Jeśli zależy wam na szybkim odbiorze, upewnijcie się, że jest to zapisane w umowie.
 • Sprzęt fotografa. Jeśli nie znacie się na aparatach i obiektywach ten punkt nie powie Wam zbyt wiele. Najważniejsze dla Was jest, aby fotograf dysponował zapasowym aparatem (uchroni Was to przed ewentualną awarią sprzętu). W mojej opinii każdy pełnoklatkowy aparat cyfrowy który jest na rynku jest wystarczającej jakości aby obsłużyć zlecenie ślubne. Jasne obiektywy stałoogniskowe i lampy reporterskie to kolejny atut. Pamiętajcie, że to nie sprzęt gwarantuje dobre zdjęcia. Jeśli portfolio fotografa podoba Wam się i uważacie je za profesjonalne, to jest to najważniejsze kryterium wyboru.
 • Ubiór podczas uroczystości. Fotograf nie powinien wyróżniać się z tłumu. Spotykam się często z „profesjonalistami” w firmowych T-shirtach reklamujących ich usługi, bądź równie niestosownym codziennym odzieniu. Pamiętajmy, że taka osoba jest z Wami w centrum wydarzeń i powinna przynajmniej zadbać o białą koszulę. Ciemne sportowe obuwie będzie atutem nie tylko ze względu na komfort, ale również bezszelestne poruszanie się po świątyni.
 • Zezwolenie na fotografowanie w kościele. Jeszcze kilka lat temu oczywiste było, że fotograf ślubny musi przejść stosowne szkolenie z zakresu fotografii liturgicznej. Było ono kwitowane stosownym „certyfikatem”. W rzeczywistości był to świstek papieru z pieczątką, bez którego ciężko było przychylność proboszcza. Od kilku lat nie zostałem poproszony o ten dokument i nawet zapominam, aby go zabrać ze sobą podczas zlecenia. Warto jednak upewnić się, czy ksiądz będzie robił z tego tytułu jakieś problemy. Pamiętajcie, że to Wy płacicie za tą uroczystość i zarówno fotograf, jak i kapłan powinni dostosować się do Waszych oczekiwań.
 • Gwarancja obecności. Co w przypadku gdy fotograf z przyczyn niezależnych od siebie nie może dotrzeć na Wasze zlecenie? Zwrot kosztów wydaje się oczywistym rozwiązaniem, ale czy uda Wam się znaleźć kogoś w zastępstwie? Poproście, aby fotograf zapewnił Wam alternatywne zastępstwo. Oczywiście zdarza się to bardzo rzadko i nie musicie przechodzić całej tej listy kontrolnej z „zapasowym” fotografem.
 • Archiwizacja zdjęć. Warto zapytać, czy po zakończonym zleceniu fotograf archiwizuje zdjęcia w bezpiecznym miejscu i czy w razie „pożaru” będziemy mogli odzyskać utracone fotografie.
 • Galeria ślubna w internecie. Wygodne miejsce na podzielenie się zdjęciami z rodziną i znajomymi. Zapytajcie, jak długo taka galeria będzie dla Was dostępna.
Like

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts
Translate »