Ile kosztuje dobry fotograf Ślubny

To ile zapłacimy za fotografa w dużej mierze zależy od naszych oczekiwań. Czy jednak droga ekipa zdjęciowa (lub filmowa) oznacza gwarancje świetnych zdjęć? Oczywiście cena często jest wyznacznikiem jakości. Jest jednak wielu amatorów fotografii, którzy korzystają na ogólnym przekonaniu, że zdjęcia ze ślubu muszą dużo kosztować. Ich prace odbiegają od rynkowych standardów w danej grupie cenowej. Bywa i zupełnie na odwrót. Można trafić na świetnego pasjonata fotografii, który wykona nam genialne zdjęcia za bezcen. Zazwyczaj jednak cena odzwierciedla zakres usług oraz ich jakość. Pamiętajmy, że fotograf niezadowolony z własnego wynagrodzenia nie będzie podchodził do zlecenia z entuzjazmem i zaangażowaniem. Osobiście orientacyjny cennik chętnie dostosowuję również do zaangażowania pary młodej. Ciekawa oprawa ślubu, fajny pomysł na plener, lub nietypowa sala weselna mogą przyczynić się do tego że cena będzie delikatnie niższa.

A więc za co tak naprawdę płacimy?

Za co płacimy fotografowi?

Wynagrodzenie fotografa to nie tylko opłata za obecność na Waszym ślubie czy plenerze. Na finalną kwotę składa się wiele detali o których często nie myślimy, a bywa że ich brak możemy niemiło odczuć sami jako klienci.

Do rzeczy oczywistych które wchodzą w cenę usługi należą:

 • Ilość dni zdjęciowych
  Ślub i wesele, plener ślubny, plener narzeczeński to daje nam już 3 dni zdjęciowe. Każdy z nich wymaga osobnych przygotowań, transportu, dnia wolnego.
 • Ilość obrobionych zdjęć
  Dziś już niewielu profesjonalnych fotografów wylicza dokładnie ile zdjęć wykona. Jest to zależne od materiału, który uda się uzyskać podczas całego zlecenia. Oczywiście czym większy zakres usługi tym więcej plików do obrobienia. To wszystko przekłada się na długie godziny przed monitorem
 • Materiały drukowane oraz nośniki
  Koszt nośnika USB czy kompletu płyt DVD to ok. 70-150 zł za komplet. Dodatkowo jeśli zażyczycie sobie materiały drukowane koszt usługi wzrośnie.
  Osobiście nie proponuje wydruku zdjęć gdyż nie prowadzę drukarni, a drukarka którą dysponuje mimo iż daje podobne efekty jak lab fotograficzny jest o wiele droższa. Oceńcie sami czy nie lepiej osobiście wybrać zdjęcia i wydrukować je w poleconej drukarni.
 • Albumy ślubne
  Bardzo droga część umowy. Koszt albumu to od 200 zł wzwyż. Te lepsze mogą kosztować kilkukrotnie więcej i to od Was zależy ile wydacie na ich przygotowanie. Zazwyczaj zamawiamy kilka takich albumów co daje całkiem sporą sumę. Oczywiście pomoc profesjonalisty jest wskazana, lecz to Wy decydujecie sami jaki model i format albumu zamówicie. Jeśli Wasz fotograf nie ma w ofercie albumów, lub nie odpowiada Wam ich forma lub cena, zawsze możecie poszukać alternatywy u firm które zajmują się wyłącznie produkcją materiałów
 • Koszty transportu / noclegu itp.
  Rzecz oczywista, ale jeśli wynajmujemy fotografa z daleka liczmy się z tym że należy mu zapewnić nocleg. W innym wypadku cena usługi i tak będzie powiększona o koszty transportu i noclegu.

Mniej oczywiste koszta które ponosi fotograf, a które z naszego punktu widzenia są nieistotne (do czasu):

 • Amortyzacja sprzętu
  Dobry aparat kosztuje ok 10 tyś zł. Zazwyczaj fotograf ma 2 albo więcej. Każdy obiektyw to również koszt ok 2.5 tyś zł. Dodatkowo lampy i pomniejszy sprzęt „wspomagający”. W torbie fotografa znajduje się kilkadziesiąt tyś zł które jak auto traci na wartości i co kilka lat należy je wymienić. Dodatkowo taki sprzęt bardzo ciężko ubezpieczyć.
  Niby co nas to obchodzi… ale! Dobry sprzęt to gwarancja lepszych zdjęć (nie zawsze, ale pomińmy aspekt umiejętności). Jasne obiektywy stałoogniskowe dają znakomite efekty wizualne i sprawdzają się genialnie w trudnych warunkach oświetleniowych. Nowoczesne lustrzanki są szybkie i mają świetny Autofokus – pozwolą na perfekcyjne trafienie ostrością nawet gdy nasi goście są w ruchu. Z perspektywy fotografa uważam że każde 10 tyś wydane na sprzęt przekłada się znacznie na komfort pracy, co za tym idzie wiele większą wydajność pracy i elastyczność w robieniu zdjęć. Pamiętaj, ze to że Twój fotograf ma sprzęt z przed kilku lat nie oznacza że robi gorsze zdjęcia. Jako fotograf mogę jednak powiedzieć, że półamatorską lustrzanką i standardowymi obiektywami, bardzo męczyłbym się na zleceniu, a efekty mojej pracy byłyby dużo gorsze.
 • Zapasowe karty pamięci i sprzęt
  Osobiście nie wyobrażam sobie, abym wyruszył na zlecenie bez zapasowych baterii, karty pamięci czy nawet zapasowego aparatu czy obiektywów. W tym roku przytrafiła mi się „wpadka” z baterią w aparacie, która z powodu wysokiej temperatury odmówiła posłuszeństwa. Kilka nerwowych chwil i szukania zapasu w bagażniku… całe szczęście i tym razem spakowałem zapas. Co jednak gdy fotograf nie ma dodatkowego sprzętu? Ryzykuje swoją reputację, wynagrodzenie… to nic w porównaniu z Waszymi wspomnieniami. Podobnie ma się sprawa z kartami pamięci. Od ośmiu lat nie miałem problemów z kartami których używam (raczej wyższa półka). Producent zapewnia wsparcie w odzyskiwaniu utraconych danych. Dodajmy że są po pliki cyfrowe. żaden upadek czy nawet zalanie aparatu nie uszkodzi ich tak łatwo. Osobiście nie zrzucam zdjęć na dysk podczas uroczystości czy pleneru. Jestem zdania że na dobrze zabezpieczonej karcie są najbezpieczniejsze. W końcu dbam o sprzęt. Jednak Twój fotograf może dysponować np. aparatem który zapisuje jednocześnie na 2 kartach. To jest dodatkowe zabezpieczenie, ale wciąż nie daje 100% gwarancji.
 • Hosting zdjęć
  Wielu fotografów ma w swojej ofercie galerię internetową zabezpieczoną hasłem do której macie dostęp Wy oraz goście weselni. Koszt utrzymania wydajnego serwera który pomieści kilka pełnych zleceń to ok 300zł rocznie (+koszty związane z utrzymaniem strony).
 • Programy graficzne
  Zdjęcia wymagają obróbki. To jakim programem zostaną podrasowane nie ma znaczenia. Warto wiedzieć że licencja za najnowsze oprogramowanie Adobe Lightroom to ok 500zł.
 • Sprzęt komputerowy
  Kolejny nieistotny z punktu widzenia klienta punkt. Sam komputer to koszt minimum 3000zł do tego trzeba doliczyć profesjonalny monitor za ok 2500zł. Zestaw komputerowy fotografa kosztuje zazwyczaj w granicach 10 tyś zł
 • Archiwizacja danych
  Karty Pamięci, dyski i pliki w chmurze. To wszystko może bardzo łatwo ulec awarii. Co w przypadku gdy fotograf nie ma kopii bezpieczeństwa a jego kartę „zjadł pies” ? Osobiście zawsze trzymam kopię zapasową zdjęć na 2 nośnikach. Nawet po oddaniu parze zdjęć na USB, kopia jest na moim dysku zewnętrznym. Kilka razy para wracała do mnie z płaczem, że zagubili pendrive, lub chcą wyrobić 2 egzemplarz.
 • Koszty prowadzenia działalności
  Nieistotne z punktu widzenia klienta i możliwości zarobkowania jako wolny zawód. Zamyka moją listę.

Ile zatem trzeba zapłacić

Ceny uzależnione są od wielu czynników:

 • Daty (sezonu ślubnego)
 • Lokalizacji
 • Jakości fotografa
 • Konkurencji
 • Zakresu usługi

Biorąc pod uwagę standardowy zakres usług – przygotowania, ślub, wesele, plener możemy mówić o 3 podstawowych zakresach cenowych.

 • Profesjonalny fotograf za wyżej wymieniony zestaw to koszt od 3000 zł. w zasadzie bez górnej granicy.
 • Fotograf Hobbysta (tacy jak ja) mają nieco niższe ceny.
 • Początkujący fotografowie – tzw „amatorzy” wykonają taką usługę za niższą cenę jednak jeśli oferta jest niższa niż 1000 zł nie ma co liczyć na doświadczenie, wysoką jakość i dobre wykonanie zdjęć.
Like 3

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts
Translate »