Poradnik ślubny – „Piękne zdjęcia”

Każda młoda para szukając fotografa przegląda setki ofert i portfolio. Patrzymy na cudowne zdjęcia, pełne finezji, pięknych ludzi, eleganckich wnętrz i wyobrażamy sobie siebie w tym anturażu. Oczami wyobraźni widzimy jak to my jesteśmy na tych wspaniałych zdjęciach i już chwytamy za telefon by skontaktować się z fotografem…

Jakie jest nasze zdziwienie, że ten wspaniały fotograf wykonał zdjęcia, które zupełnie odbiegają od tego co przedstawił w swojej ofercie. Kolory są brzydkie, kadry bez polotu, a niektórych ujęć na których najbardziej nam zależało zupełnie nie ma!

Zapewne zawinił fotograf pomyślicie. Tak, zgadzam się. Sam popełniam błędy na których staram się uczyć i wyciągać wnioski na przyszłość. Nie raz zdarzyło mi się zapomnieć o jakimś ważnym kadrze. Często obrabiając zdjęcia myślę sobie „można było tu użyć lampy, aby te światła zniwelować”. Jednak, czy wina leży tylko po stronie fotografa? Często para młoda zapomina powiedzieć o swoich oczekiwaniach, nie wspominając już że nie słucha sugestii fotografa. Trafiając na przyjęcie weselne, często zastanawiam się „czy oni zrobili to celowo?”

Bazując na moich doświadczeniach podzielę się z Tobą moimi spostrzeżeniami i pomysłami jak uratować zdjęcia ślubne 😉

Zapisz na kartce czego oczekujesz

Jeśli macie jakieś specjalne życzenie koniecznie podziel się tym z fotografem. Zastanówcie się z partnerem/ką czy zależy Wam na czymś konkretnym. Być może macie jakiś szczególny układ taneczny, który warto sfotografować z antresoli na sali, albo przegotowujecie fajerwerki na dworze. Takie informacje są kluczowe nie tylko dla obsługi sali, ale w szczególności dla fotografa i kamerzysty

Kolor dominujący

Przygotowania panny młodej

Dobre zdjęcie to nie tylko umiejętności fotografa, dobry sprzęt i światło. Bardzo ważne są detale. Zadbajcie o nie wspólnie już na etapie planowania wesela. Jeśli to możliwe, wybierzcie jakiś kolor dominujący i zasugerujcie najbliższym że tego dnia powinni zadbać o dodatki w tym kolorze. Szczególnie świadkowie czy druhny powinny zadbać o spójny wygląd.

Bądźcie piękni!

To nie żart! Nawet jeśli macie jakieś kompleksy i na co dzień nie lubicie robić sobie zdjęć pamiętajcie, że ten dzień jest tylko dla Was. Piękno tkwi w Waszym szczęściu, uśmiechu, uczuciach. O resztę zadba fryzjer, kosmetyczka i dobry krawiec.

Przedstaw najważniejsze osoby w rodzinie

Może to być oczywiste, bo w końcu rodzice są obecni niemal cały czas szczególnie, w kluczowych momentach. Bywa jednak, że w ferworze przygotowań nie ma okazji do uścisku dłoni i przedstawienia członków rodziny. Tym najbliższym krewnym fotograf zawsze poświęca najwięcej uwagi. Nie zapominaj wspomnieć jeśli których z rodziców lub chrzestnych nie jest obecny na weselu.

Współpraca z kamerzystą

Fotograf z kamerzystą mogą współpracować, bądź walczyć o „najlepszy kadr”. Można to przyrównać do sytuacji na drodze gdzie ludzie  z kulturą przepuszczając się na kończącym pasie, bądź rywalizują o miejsce zajeżdżając sobie drogę. W swojej karierze niestety miałem bardzo wiele sytuacji w której kamerzysta wywierał ogromną presje na to jak będzie wyglądała uroczystość, stojąc w centrum wydarzeń 2m od pary młodej. Takie zachowanie uniemożliwia wykonanie dobrego zdjęcia, dezorientuje parę młodą, kapłana i gości.  Warto porozmawiać o tym z kamerzystą, zapytać jak wygląda jego praca i czy będzie śledził Wasze ruchy z bliska, czy zostawi Wam trochę przestrzeni.

Pamiętajcie, że o wiele trudniej o dobrego kamerzystę niż o fotografa.

Zdjęcia i film zostaw specjalistom

Fotograf amator podczas ślubu

Goście weselni podczas ceremonii ślubnej powinni pozostać na miejscu 😉

Bardzo często na ślubach pojawiają się mniej lub bardziej profesjonalni fotografowie z rodziny. Nawet jeśli są specjalistami w swoim fachu powinni ustąpić miejsca ekipie która pracuje tego dnia. Tłok szczególnie w czasie zaślubin bardzo utrudnia uchwycenie tych najważniejszych chwil. Osobiście staram się rozmawiać przed uroczystością ze wszystkimi fotografującymi, aby ustępowali mi miejsca. Jeśli i Ty możesz zwrócić na to uwagę swoim gościom z pewnością uszanują Twoją prośbę.

Przygotuj mieszkanie

Oczywiście nie chodzi tu o precyzję z jaką będzie posprzątane mieszkanie. Często młodzi zapominają, że nie tylko wytarte kurze i umyte okna robią dobre wrażenie. Usuń niepotrzebne rzeczy z miejsc w którym fotografowane będą przygotowania, błogosławieństwo, bądź inne kluczowe etapy. Wszelkie plakaty, maskotki, stare kwiaty doniczkowe, pudełka po już otrzymanych prezentach muszą zniknąć! Jeśli twoje mieszkanie jest niewielkie pomyśl o przestawieniu niepotrzebnych mebli. Na zdjęciach potrzebna jest przestrzeń.

Zadbaj o światło dzienne

Jeśli w pomieszczeniu jest ciemno, nie wystarczą silne żarówki. Światło żarowe nie jest przyjemne i na zdjęciach wygląda niekorzystnie – szczególnie jeśli jest wiele różnych jego źródeł o różnej barwie. Rozsuń zasłony, zmień firanki, zdejmij niepotrzebne kwiaty. Wybieraj pomieszczenia z neutralną barwą ścian. Soczysta zieleń, bądź krwista czerwień którą dekorują mieszkania niektóre pary, sprawia że ten kolor jest dominującym odcieniem na wszystkich obiektach na zdjęciu.

A może hotel?

Ostatnia rada jest najmniej przyjemna. Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli styl Twojego mieszkania jest bliski meblościankom z PRLu, nie oczekuj pałaców na zdjęciach. Czasem warto zastanowić się czy przygotowania nie powinny odbyć się w pokoju hotelowym. Gwarantuje to elegancje, większą przestrzeń i czyste przyjemne w odbiorze zdjęcia. Z takiego rozwiązania mogą korzystać w szczególności Pary, które mieszkają jeszcze z rodzicami, bądź wspólnie w niewielkich kawalerkach. Koszt wynajmu nie jest duży, a efekt z pewnością Was zaskoczy. Często też pokój dla nowożeńców jest standardem podczas wynajmu sali.

Przygotuj kościół

Ten punkt zapewne będzie najtrudniejszy do realizacji. Jeśli jednak masz możliwość płynąc na to jak wyglądać będzie świątynia pamiętaj o kilku rzeczach.

Wasze miejsca siedzące nie mogą być tuż przy ołtarzu. Musicie zachować trochę przestrzeni dla fotografa i kamerzysty.
Nie ustawiajcie wysokich dekoracji tuż obok siebie. Będą tylko utrudniać przejście i wchodzić w kadr.

Przygotuj miejsca dla świadków tuż za Wami. Możesz dodatkowo pomyśleć o miejscu na obrączki, które będą czekać na właściwy moment.

Zablokuj wyjścia z ławek od wewnętrznej strony świątyni. Elegancki białe szarfy z kokardami bądź kwiatami z pewnością dodadzą uroku ceremonii, oraz zapobiegną niepotrzebnemu przemieszczaniu się gości w strategicznej części świątyni. Ten „korytarz” jest przeznaczony tego dnia tylko dla Was i nikt nie powinien wchodzić Wam w drogę.

Pełna moc! Porozmawiajcie z kapłanem o możliwości uruchomienia wszystkich świateł. Często spotykam się z sytuacją w której podczas mniejszych uroczystości świątynia działa na „pół gwizdka”. To tylko 30 min więc szukanie oszczędności w oświetleniu jest nieuzasadnione.

Jeśli ślub bierzesz w czasie zimy, poproś o nagrzanie świątyni. Szczególnie niekorzystnie wyglądają zmarznięci goście oraz państwo młodzi ;). Jeśli ogrzewanie działa na zasadzie podczerwieni (czerwone żarzące się lampy), zdecydowanie należy wyłączyć je na czas uroczystości.

Przygotuj sale

Najważniejsza część za nami. Teraz już jest czas na budowę każdego kadru, pozowanie, eksperymenty. Mimo wszystko nawet w tak „komfortowych” warunkach praca fotografa może być koszmarem. Oczywiście nie masz wpływu na to jak zbudowana jest sala i jaki jest jest wystrój (chyba że na etapie wyboru sali). Możesz jednak zadbać o elegancki wystrój, światła oraz dodatki. Z moich obserwacji najczęstszymi problemami na sali są:

Ostre światła LED

Wszyscy lubimy kolorowe LEDy, wielobarwne lasery i neony. Nadają sali imprezowego klimatu. Musisz jednak wiedzieć, że w szczególności światła LED o agresywnej barwie czerwonej bądź niebieskiej (a te najczęściej spotykam na weselach) NISZCZĄ każde zdjęcie. Matryca aparatu nie jest w stanie uchwycić tego co ludzkie oko. Temperatura barwowa takiego oświetlenia jest poza skalą aparatu. Skutkuje to rozżarzonymi plamami wściekłych barw na zdjęciach, które mimo licznych prób żaden fotograf nie będzie w stanie usunąć. Oczywiście można sobie z tym poradzić używając dodatkowej lamy błyskowej, która zneutralizuje światło sceniczne. Jednak taki zabieg pozbawia zdjęcia klimatu, ponieważ cała sala staje się o wiele jaśniejsza.

Rozwiązaniem jest poproszenie obsługi o wyłączenie oświetlenia o ostrej kolorystyce, bądź włączenie dodatkowych lamp o neutralnej barwie. Problemem mogą być również lampy które przynosi zespół muzyczny. Profesjonalne kapele posiadają światła wysokiej jakości, przystosowane do występów scenicznych. Jednak zespoły z niższej półki bazują na tańszych zamiennikach które są źródłem wyżej opisanego problemu. Jeśli nie możesz zrezygnować z kolorowych świateł, postaraj się przynajmniej nie zestawiać barwy niebieskiej z czerwoną. Są to zupełnie przeciwstawne kolory, które mówiąc potocznie „gryzą się ze sobą” na zdjęciach.

Dym, bańki i konfetti

DSC_8274
slub (14)

Jak najbardziej na tak! Wszelkie dodatki sprawią że zabawa stanie się jeszcze bardziej dynamiczna. Warto zainwestować w tuby z konfetti, bądź maszynę dymiącą. W połączeniu z dobrym światłem kierunkowym można osiągnąć świetne efekty! Oczywiście wszystko z umiarem.

Plener ślubny

Wiele par młodych nie ma pomysłu na plenerową sesję zdjęciową. Oczekiwania rosną z każdą kolejną zobaczoną galerią ślubną. Najważniejsze, aby wybrać coś co opowie Waszą historię, nawiąże do Waszego hobby lub pracy. Nie róbcie tego na siłę. Jeśli nie potraficie jeździć na koniach lub na motocyklu, to nie wybierajcie tego typu „gadżetów”. Są rzeczy których nie warto dopiero próbować na sesji.

Poszukajcie odpowiedniego miejsca

Czasami z pozoru nieatrakcyjne miejsca mogą być inspiracją do wspaniałych zdjęć. Możecie być zaskoczeni jak kreatywnie można wykorzystać park zabaw dla dzieci, schody w opuszczonym budynku lub miejski park. Te i inne pomysły znajdziecie na mapie miejsc w których warto wykonać sesję zdjęciową. Link poniżej.

Mapa kadrów

246815_407161236012953_1029366631_n
176821_430678260327917_1079993463_o
DSC_3817
DSC_0243
530603_433062693422807_422960875_n

Zainwestuj w sesję

Sam fotograf, lampy a nawet dobra pogoda i ciekawe miejsce nie gwarantują sukcesu. Pamiętaj o dodatkach. Kwiaty, wynajęcie samochodu lub koszty transportu i wejść do płatnych miejsc są po Waszej stronie. Niestety podróż w góry czy nad morze jest dość kosztowna, ale warto poświęcić trochę czasu i gotówki, aby chociaż wybrać się do ładnego lasu lub na polanę.

564893_430678566994553_1026253526_n
738208_465491516846591_980543031_o
Słodkie chwile przyjemności
DSC_7090
Fotograf Ślubny Warszawa
DSC_8274

Jak mamy się zachowywać podczas sesji

Najważniejsze, aby Wasze zachowanie było naturalne. Zapomnijcie o obiektywie i skupcie się na sobie. Fotograf poinstruuje Was co robić dalej. Jeśli w Waszej głowie kołata się wciąż myśl o tym jak się ustawić do zdjęć, warto przygotować sobie na telefonie kilka przykładowych zdjęć i zerkać od czasu do czasu inspirując się jakie pozy przyjmować.

21
DSC_0716
b54f2d0e18
241-copy
108
246815_407161236012953_1029366631_n
Like 3

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts
Translate »